fot. Poczta Polska
Burmistrz nie wykluczył przekazania Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców Myszkowa
27 kwietnia 2020 r. | 11:02
3

Do dziś nie ma jasnej deklaracji Burmistrza Włodzimierza Żaka w sprawie wniosku Poczty Polskiej, w którym Poczta Polska zażądała od Żaka przesłania danych osobowych – spisu wyborców z gminy Myszków.

Kilka dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Myszków, o przekazanie danych osobowych – spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

Żak w żaden sposób nie wykluczył możliwości przekazania danych operatorowi pocztowemu. Nie odpowiedział również na moje pytania w tym zakresie.

W związku z tym, możesz wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekając na decyzję Żaka.

Nie chcesz, by poczta przetwarzała Twoje dane w tych wyborach? Możesz działać:
– zażądaj od Poczty Polskiej usunięcia Twoich danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania – wyślij wniosek mailem na adres inspektorodo@poczta-polska.pl, WZÓR WNIOSKU  https://tiny.pl/7m9jw

 złóż skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych: skargę możesz złożyć niezależnie od tego, czy poczta rozpatrzy Twoje żądanie i nawet wtedy, gdy w ogóle nie wyślesz do Poczty wniosku o usunięcie danych. Złożenie skargi jest nieodpłatne WZÓR SKARGI – https://tiny.pl/7m9j5

PAWEŁ GĄSIORSKI
3 odpowiedzi na “Burmistrz nie wykluczył przekazania Poczcie Polskiej danych osobowych mieszkańców Myszkowa”

 1. Mama pisze:

  Nie ma mowy!!

  6
  0
 2. Twardy ben pisze:

  Latacie po lidlach czy biedronkach i problemu nie ma . A na wybory nie pójdziemy żenada. To w biedronkach urny ustawic .

  0
  1
 3. Polityk pisze:

  Ty Twardy ben chyba kaczorowemu kotu kuwety wynosisz ,że tak głupio piszesz.

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *