Myszków ma szanse na pieniądze z programu Maluch+
28 października 2019 r. | 10:41
1

Tylko do 13 listopada samorządy i podmioty prywatne mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „MALUCH+” 2020.

To ogromna szansa zwłaszcza dla mniejszych gmin, które bez wsparcia z rządu często nie miałyby możliwości wybudować żłobek dla swoich najmłodszych mieszkańców. A wiemy, że takie zapotrzebowanie jest ogromne – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zauważa, z roku na rok wzrasta zainteresowanie „Maluchem+”.

-  W ramach edycji 2019 podpisujemy właśnie umowy na łączną kwotę blisko 44 mln zł. Dla porównania w 2018 r wykorzystanie środków w ramach programu wyniosło 32 mln zł, w 2017 r. ok. 13 mln zł, podobnie rok wcześniej – wylicza wojewoda. Co ciekawe, po pomoc z "Malucha" coraz chętniej sięgają podmioty prywatne oraz uczelnie. W 2018 r. wnioski na utworzenie nowych miejsc dla maluchów i na funkcjonowanie dotychczas istniejących złożyło łącznie ponad 170 podmiotów, zaś w obecnej edycji blisko 220 podmiotów. W efekcie, wliczając wnioski gmin, powstało aż 7600 miejsc!

Na realizację zadań związanych z programem „Maluch+” w 2020 roku rząd przeznaczył 400 mln zł. Ile z tych pieniędzy trafi do województwa śląskiego? – Tego jeszcze nie wiemy, bowiem decyzję podejmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednakże warto zaznaczyć, iż jesteśmy w gronie województw, które co roku otrzymuje największe wsparcie w tym zakresie. Jesteśmy zaraz za mazowieckim – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek. Ze środków programu „MALUCH+ 2019” utworzonych ma być ponad 2,5 tys. nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów (z tego ponad 530 miejsc to  nowe samorządowe miejsca dla najmłodszych), zaś dofinansowanych zostanie blisko 9 tys. już funkcjonujących miejsc opieki. Nowe żłobki powstają w Psarach, Krzyżanowicach, Niegowej, Szczekocinach, Ogrodzieńcu, Sławkowie i Koniecpolu.

Dzięki „Maluchowi+” systematycznie poprawia się sytuacja z dostępnością miejsc opieki nad maluchami. - Jeszcze w 2015 roku wskaźnik użłobkowienia w Polsce wynosił 12,4 proc. a według naszej prognozy w 2019 roku wskaźnik ten wzrośnie do prawie  25 proc. Chcemy, żeby żłobków i klubów dziecięcych przybywało. Zachęcamy władze samorządowe do przystąpienia do kolejnej edycji programu „MALUCH+” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Oferty można składać w formie pisemnej lub elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP do właściwego Urzędu Wojewódzkiego.

Dofinansowanie można otrzymać na:

 • Moduł 1a – utworzenie nowych miejsc opieki i zapewnienie ich funkcjonowania, a także na samo tworzenie miejsc na terenie tych gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego, a zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla nie więcej niż 20 proc. dzieci w rocznikach 1-2 w gminie i wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie nie przekracza 3 mln zł (wszystkie wymienione warunki musza być spełnione)
 • Moduł 1b – dofinansowanie zadań realizowanych na terenie tych gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej:

1)   funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce i wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie nie przekracza 5 mln zł

2)   nie funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce, ale zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla więcej niż 20 proc. dzieci w rocznikach 1-2 w gminie lub wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie przekracza 3 mln zł

 • Moduł 2 – dofinansowanie funkcjonowania miejsc utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z udziałem wcześniejszych edycji programu
 • Moduł 3 – dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki dla podmiotów prywatnych. O dofinansowanie do tworzenia miejsc mogą się ubiegać:

1) osoby fizyczne, w tym pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami

2) osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy i współpracujące z nimi podmioty

W modułach 1 i 2 przewidywane jest wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających specjalnej opieki.

Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 29 stycznia 2020 roku dla wszystkich modułów.

W 2018 roku w całej Polsce w ramach programu „MALUCH+” w 688 instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3. utworzono łącznie 16,3 tys. miejsc. W samym województwie śląskim w 82 instytucjach utworzono 1,6 tys. nowych miejsc. Resort szacuje, że na Śląsku do końca 2019 roku w 115 placówkach utworzonych zostanie 2,8 tys. miejsc opieki.
Jedna odpowiedź do “Myszków ma szanse na pieniądze z programu Maluch+”

 1. michał pisze:

  Działka koło przedszkola na Światowicie stoi taka że powstał by nie taki żłobek . Ale znając życie burmistrz jak i rada miasta oleje tą incjatywę. Były działki zostały zlikwidowane teraz jest kawał terenu .. a szkoda pisać .

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *