fot. Powiat Myszkowski
Sztandary „Solidarności” w Starostwie Powiatowym
02 grudnia 2019 r. | 13:10
0

Na ręce przedstawicieli Powiatu Myszkowskiego zostały przekazane historyczne zakładowe sztandary NSZZ „Solidarność”, które od dziś zdobią salę sesyjną w Starostwie Powiatowym. Podczas uroczystości uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy związkowych z Myszkowa i okolic. Są wśród nich osoby aktywnie włączające się w działalność związkową, jak również będące w okresie Stanu Wojennego ofiarami represji ze strony władz państwowych.

W latach osiemdziesiątych na terenie Myszkowa funkcjonowały zakłady produkcyjne, w których pracowały tysiące osób. Myszkowska Fabryka Naczyń Emaliowanych Światowit, Myszkowskie Zakłady Metalurgiczne Mystal, Myszkowska Fabryka Papieru, Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacyjne PKS – w każdym z tych zakładów w najbardziej mrocznym okresie najnowszej historii kraju powstały lokalne oddziały pierwszego niezależnego związku zawodowego, jakim była „Solidarność”. Pracownicy myszkowskich fabryk z pełnym zaangażowaniem i świadomością narażania się na reperkusje ze strony państwa gotowi byli poświęcić się niebezpiecznej działalności, tworząc pierwsze struktury związkowe.

Swoją działalność prowadzili pod sztandarami zakładowymi, które stały się ważnym elementem symbolizującym poczucie wspólnoty i tożsamości grupowej związkowców.

Dziś dawne zakłady już nie istnieją, ale pozostała pamięć o tamtych wydarzeniach. Przekazanie sztandarów Solidarności, które od tej pory będą zdobić salę sesyjną w starostwie powiatowym, to wyraz pamięci o dawnych wydarzeniach i szacunku do lokalnej historii. /Powiat Myszkowski/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *