Wpadł “słup” z Myszkowa. Teraz musi zapłacić 3 mln zł!
15 listopada 2018 r. | 12:33
1

O negatywnych konsekwencjach bycia tzw. słupem przekonał się "przedsiębiorca" z Myszkowa, który w okresie od lipca 2011 r. do grudnia 2012 r. wystawił 536 fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 12,5 mln zł.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myszkowie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myszkowie, nieuczciwy przedsiębiorca został skazany na karę grzywny w wysokości 100 tys. zł. przez Sąd Rejonowy w Myszkowie przy udziale oskarżyciela z US w Myszkowie. Ponadto musi również zapłacić zobowiązanie podatkowe z tytułu VAT w wysokości ponad 2,9 mln zł. w związku z wystawieniem faktur VAT, których treść nie potwierdza rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Podstawą wniesienia aktu oskarżenia był zgromadzony w toku śledztwa oraz kontroli podatkowych i postępowań podatkowych materiał dowodowy. Myszkowski „przedsiębiorca” dokonywał fikcyjnych transakcji zakupu towarów od nieistniejącej firmy, a następnie „sprzedawał” je, wystawiając „puste” faktury. Takie działanie miało na celu wyłudzenie podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony.

Mechanizm tzw. karuzeli podatkowej ma na celu wyłudzanie zwrotu naliczonego VAT bądź unikania jego płacenia. Pozwala on również na wprowadzenie do obrotu towarów z nielegalnych źródeł lub pranie brudnych pieniędzy. W tym procederze istotną rolę mają tzw. „słupy”, czyli osoby które pomagają w ukryciu śladów przestępstwa. Często słupami są emeryci, bezdomni czy studenci, którzy wystawiają faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w przestępczej karuzeli. W karuzeli podatkowej mogą uczestniczyć „bufory” – legalnie działający przedsiębiorcy, którzy uwiarygadniają fakturowane transakcje.

Konsekwencje - zarówno finansowe, jak i prawne - uczestniczenia w karuzeli vatowskiej dla „słupów” mogą być bardzo dotkliwe. Zorganizowane grupy przestępcze często wykorzystują naiwność i chęć szybkiego zarobku osób, które nie są w pełni świadome mechanizmu działania karuzeli podatkowej. /IAS Katowice/
Jedna odpowiedź do “Wpadł “słup” z Myszkowa. Teraz musi zapłacić 3 mln zł!”

  1. Miś pisze:

    A kto to taki?

    5
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *